Proč používat přírodní kosmetiku?

Proč používat přírodní kosmetiku

Důvod s velkým "D"

Přírodní a bio kosmetika zažívá v posledních letech neuvěřitelný boom. Zákazníci se pomalu ale jistě učí, že důsledně číst etikety je třeba nejen při nákupu potravin, ale je nutné si tento návyk osvojit i při volbě kosmetických přípravků, které si hodláme pustit k tělu. Kůže je živý orgán (a zároveň náš největší!) a i když se to nezdá - jakmile si spočítáte, kolika produktů se vaše denní péče o tělo, pleť a vlasy týká a zároveň vezmete v potaz informaci, že pokožka vstřebává až 60% všech látek, které jí skrz kosmetiku dodáte... Máte tu koktejlový efekt jak vyšitý - to jest nahromadění chemických látek různého původu, které samy o sobě nemají pro zdraví fatální následky, v různých kombinacích už ale bohužel ano. A to už je důvod s velkým "D", abyste se začali zajímat, copak že si to vlastně na sebe denodenně mažete...

Jeden extrémní příklad hned na úvod - čím byste si raději namazali obličej? Rostlinným olivovým olejem, z něhož zcela zřetelně cítíte vůni oliv, můžete na jazyku rozeznat dokonce onu charakteristickou natrpklou chuť a hlavou vám proběhne představa ohromného sadu nízkých olivovníků se stříbřitými listy... Nebo raději zalovíte v kanystru s naftou a máznete si na čelo něco málo smradlavé tekutiny, kterou jste původně chtěli natankovat do auta? Myslíte si, že je to přehnané? V čem? Olivový olej je olivový olej. Nic víc, nic míň. Ovšem ta věc v kelímku, kterou máte zrovna v ruce a jejíž hlavní složkou je obyčejná vazelína, nebo parafín je... jednoduše ropa. Ropa vyvoněná syntetickým parfémem. Stačí vám obyčejný selský rozum k tomu, abyste dokázali posoudit, co použití těchto věcí přinese vaší kůži, resp. zdraví.

Čímž se chci dostat k argumentu nejzásadnějšímu. A totiž ověřenosti léty a koktejlovému efektu. Pokud použijete přírodní či BIO kosmetiku, víte naprosto přesně, jak se bude na kůži chovat, případně co s vámi udělá 20, 30, 40 let užívání např. růžové vody, kokosového oleje, nebo včelího vosku. Už ženy ve starověkém Řecku třeba objevily kouzlo medu, Egypťanky přísahaly na hennu a vaše praprapraprababička jistě věděla, že supr pleťová maska se dá stvořit z obyčejné syrovátky. Proto můžete tvrdit, že kombinace několika olejů, másel nebo extraktů se mezi sebou "nepobije" a v kůži nebo orgánech se nebude hromadit. Dokážete ale říci, co vám za stejnou dobu s obličejem a zdravím provede denní dávka složek jako hliník, parafín, sodium benzoate, propylenglykol nebo triclosan? Jelikož jde o chemické látky, které jsou poměrně nové (dost pochybuji, že vaše babička kdy pronesla větu "podej mi prosímtě ten super krém s tím Dimethiconem") a NIKDY v historii si na sebe člověk nevrstvil tolik různých chemikálií najednou, NIKDO nemůže tušit, jaká kombinace těchto syntetických látek, jejich množství a doby, po kterou budou užívány, vede k hormonálním změnám, rakovině ledvin či prsu, nebo v lepším případě "jen" k ekzému.

Výhody používání přírodní kosmetiky jsou tedy nasnadě - pokud pro vás není "zdraví" jen prázdný pojem, ale opravdu byste se rádi dožili stáří bez toho, aniž byste třeba bloumali uličkami onkologie, zkuste se zamyslet nejen nad tím, co jíte, ale také, co dáváte jíst své kůži. Není zase tak těžké se na poli kosmetiky zorientovat. Jediné, co musíte udělat, je nebát se toho, že nemáte doktorát z chemie a zajímat se, copak se vám to vlastně výrobce snaží prodat. 

Přírodní kosmetika

Jak se orientovat ve složení kosmetiky?

Složení kosmetiky se dá při troše cviku rozluštit vcelku jednoduše. Ukážu vám pro rychlou orientaci při koupi několik vodítek, díky kterým snadno provedete tzv. "předvýběr" a posoudíte, zdalipak vás výrobce spíš netahá za nohu s tím nápisem "přírodní kosmetika" na obale.

Seznam ingrediencí má svá pravidla. Úplně na začátku se vyskytují složky, které jsou ve výrobku zastoupeny v nejvyšším množství. Je to tzv. "základ". Na konci složení jsou pak uvedeny ty složky, kterých je ve výrobku nejméně. Taková malá zrada ale je, že pokud jsou ve výsledném recepisu ingredience obsaženy pod 1%, je možné je pak řadit libovolně.

V případě opravdu kvalitní kosmetiky můžete na začátku objevit věci, pod kterými si snadno můžete představit konkrétní rostlinu, ovoce, olej, apod. Pro příklad - nejčastěji mívá přírodní a bio kosmetika základ v podobě bambuckého másla, aloe vera, rostlinných olejů a vosků (jojobový, arganový, mandlový, meruňkový, aj.). Jako takovou malou pomůcku hledejte latinské názvy - tak se totiž označují právě rostliny, extrakty a výtažky - např. Jasminum Officinale (jasmínový olej), Olea Europaea (olivový olej), Cannabis Sativa Seed Oil (konopný olej), Aloe Barbadensis Leaf Juice (gel z listů Aloe vera), apod. Složek je neskutečné množství a není v mých silách učebnici biologie přenést do jednoho článku, rozhodně je ale ve výčtu při troše cviku časem bezpečně poznáte.

Stejně jako je důležité vědět, co hledáte, tak je také podstatné zjistit, čemu se vyhnout. Je sice hezké, když vám výrobce na obal napíše, kterak šampon neobsahuje umělé silikony, nebezpečné konzervanty, případně agresivní sulfáty... Ale naučte se VŽDY obrátit obal v ruce, podívat se na jeho zadní stranu a na vlastní oči se přesvědčte, zda je vše opravdu tak, jak tvrdí líbivý slogan. Pár zásadních tipů za všechny:

- uvidíte-li cokoli s koncovkou -icone, jedná se o silikon, který se usazuje na kůži a ve vlasech a nejde bohužel vymýt. Co toto postupné vrstvení udělá časem s vaší kšticí se už zjistilo - bude suchá, splihlá a jako bez života. V případě pokožky se můžete těšit na vysušenou kůži, která nemůže dýchat a je možné, že se vám postupně zvýší i citlivost pokožky.

- mrkne-li na vás ve složení Petrolatum, Paraffinum Liquidum, Mineral Oil, Vaseline, aj. - ruce pryč. Jde o syntetické a laciné ropné náhražky, které podporují tvorbu vrásek, ucpávají póry, hromadí se v ledvinách, játrech a lymfatických uzlinách a zabraňují pokožce v dýchání. Je paradoxní, že látka, která přímo způsobuje vznik vrásek a může za to, že pleť rychleji stárne, se vyskytuje v protivráskovém krému... Trochu nesmysl, že?

- cokoli s koncovkou -paraben (propylparaben, methylparaben, butylparaben, apod.) - jde o konzervanty, často uváděné ke konci složení, jejichž zbytky byly přímo prokázány v nádorech prsu. Zabraňují přirozené enzymatické aktivitě pokožky a tkání a patří mezi 20 nejznámějších alergenů.

- sulfáty (SLS - Sodium Lauryl Sulfate, SLES - Sodium Laureth Sulfate) - jsou to průmyslová levná pěnidla, která můžete najít v čistících gelech, jaru, mýdlech, pěně, šamponech či zubních pastách. Mimo to, že odstraňují mastnotu a špínu bohužel také dráždí pokožku, která se díky nim může stát supercitlivou, šupinatou či svědivou, vysušují a narušují přirozený povrch kůže.

Závěrem snad jen toliko, že volba o přechodu na přírodní kosmetiku rozhodně není věcí módy, jak se často může zdát. Je to otázka zdraví. Vašeho zdraví.

Proč přírodní kosmetika

Autor Magdaléna " Bebe" Bábíková 

Platební metody
  •